Szanty jako styl muzyczny

styl szantySzanty, jako styl, rodzaj muzyczny, rozwinęły wraz z systematycznym powiększaniem się wszelkich jednostek pływających, oraz kurczeniem się ich załogi, co oczywiście wynikało z prostych przyczyn ekonomicznych. W dalszym jednak ciągu trzeba było mozolnie wykonywać swoja pracę na okrętach, wobec czego, w pewnym momencie, wykształciła się muzyka szanty, która swym rytmem pozwalała marynarzom pracującym na okrętach choć trochę odgonić myśli od ciężkiej marynarskiej roboty. Dodatkowo praca wykonywana w rytmie muzyki, była nieco jakby przyjemniejsza, wobec czego, szanta przyjęła się na wszystkich okrętach i po dziś dzień, można usłyszeć marynarzy szorujących pokład, śpiewających zgodnym chórem najbardziej znane piosenki szanty.

Jednym słowem szanty powstała w XVII – XVIII wieku, jako pieśń pracy. Z reguły pozbawiona górnolotnych frazesów i poetycznych porównań, jednak prosta, surowa i wdzięczna. Ułatwiała ciężkie życie na morzu, usprawniała pracę, i odganiały myśli szorujących pokład marynarzy z dala od ciężkiej pracy, wprost do portowych tawern i nabrzeży pełnych pięknych dziewcząt, wypatrujących okrętu na horyzoncie. Jednakże z biegiem lat, także i na morze wkroczyła nowa technologia, wobec czego, ciężka praca fizyczna, stała się coraz mniej potrzebna, a wraz z jej zanikiem zanikły także i szanty. Nie mniej jednak w końcu ubiegłego stulecia, poprzez trud i wysiłek wielu pasjonatów żeglarstwa, udało się wydobyć z archiwów i wspomnień starych żeglarzy słowa niektórych szant, dzięki czemu możliwe było odratowanie tego wyjątkowego stylu muzycznego.

Obecnie szanty jest wyjątkową formą muzyczną, w której proste słowa skojarzone ze stosunkowo prostą muzyką, odzwierciedlają ciężkie Zycie na morzu, wypełnione ciężką pracą od świtu do zmierzchu, oraz marzeniami o pięknych portach i dziewczynach. Słowa w dalszym ciągu pozostały proste i szczere aż do bólu. Jednakże jest w tym wszystkim jakiś niesamowity urok i wdzięk, który sprawia, że coraz więcej pojawia się zespołów kultywujących tę tradycję, tworzących nowe pieśni szanty.