Przykładowe pieśni

 

pieśni szantyWśród wielu wyjątkowych pieśni szanty musimy wyróżnić przede wszystkim bogaty repertuar, wykonywany przez polski zespół Orkiestra dni naszych, wśród którego znajdziemy między innymi utwory tak bardzo znane i popularne jak „ahoj załogo”, do której słowa i muzykę napisał sam Jerzy Kobyliński. Poniżej zaprezentujemy jedną zwrotkę z refren wraz z chwytami gitarowymi, w celu ułatwienia niektórym z bardziej muzykalnych użytkowników samodzielnego opracowania tego wspaniałego utworu.

Spróbuj sobie wyobrazić, kiedy otworzysz oczy, - a G a
Że tak nagle dziwny widok Cię otoczy - a G a
Kapitanem oto jesteś na wielkim swym okręcie, - G a G a
Przed siebie płyniesz śmiało, szybko i zawzięcie. - G a F E a

ref.

Ahoj, załogo! Ahoj, kapitanie! (bis) - C G d a

Widać tutaj wyraźnie, iż przede wszystkim tematyka utworów szanty dotyczy żeglarstwa i morza, zaś samo odegranie i zaśpiewanie utworu nie jest tutaj niczym skomplikowanym, nie mniej jednak odrobina talentu muzycznego będzie jak najbardziej przydatna. Jest to raczej jedna z pieśni bardziej skocznych, aczkolwiek możliwe będzie także znalezienie i innych przykładów utworów szanty, w których melodia będzie nieco wolniejsza, bardziej romantyczna, czy też wręcz rzewna. Nie mniej jednak w przeważającej części są to utwory skoczne i wesołe, w których, najważniejsze zawsze jest to, aby wykonywać je w miarę żywiołowo, radośnie i z odpowiednim przytupem, aby idealnie wręcz nadawały się do wszelkiego rodzaju tańców.

Generalnie rzecz więc ujmując, szanty możemy scharakteryzować jako wesołe, żywiołowe pieśni wykonywane z akompaniamentem najprostszych instrumentów, a w dniu dzisiejszym przede wszystkim gitary akustycznej, gdzie tematem przewodnim jest zawsze morze i żeglarstwo, oraz wszystkie związane z tym sprawy.