Historia i charakterystyka

szantySzanty to rodzaj pieśni wykonywanych głównie przez marynarzy, podczas pracy na żaglowcach w XVIII i XIX wieku, natomiast obecnie, jest to po prostu rodzaj muzyki, ściśle związany z kulturą żeglarską. W latach kiedy rodził się nurt szanty, czyli w ubiegłych stuleciach, były one wykonywane przede wszystkim a capella, lub też w towarzystwie wyjątkowo prostych instrumentów, takich jak skrzypki, czy tez harmonijka. Obecnie w pieśniach szanty wykorzystywane jest stosunkowo szerokie instrumentarium, aczkolwiek w dalszym ciągu prym wiodą tutaj tradycyjne dla tego rodzaju muzyki instrumenty.

Historia polskiego nurtu szanty, to przede wszystkim przełom lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy to rodziły się najsłynniejsze przeboje tego rodzaju muzyki, wraz ze słynnymi już ponad dwustu zwrotkami do Morskich Opowieści. Czasami nawet twórczość polskich szanty menów, trafia za granicę, gdzie dość dobrze się przyjmuje w wielu różnorodnych tłumaczeniach, aczkolwiek specyfika polskiego nurty szanty jest stosunkowo indywidualna. Chcąc się dowiedzieć czegoś więcej na temat szant i ich historii warto zajrzeć do książki Marka Szurawskiego - "Szanty i szantymeni - Ludzie i pieśni dawnego pokładu", zwaną także w skrócie "Biblią Szurawskiego". Znajdziemy w niej nie tylko historię, ale także przykładowe pieśni wraz ze sposobami ich wykonania, co dla każdego miłośnika tego rodzaju muzyki stanowi nie lada gratkę.

Można tutaj więc powiedzieć, iż szanty to pieśń czysto żeglarska, bądź też związana z morzem, o morzu i żeglarstwie traktująca. Większość pieśni opowiada o morskich podróżach, odwiedzonych portach, niespełnionych miłościach, oraz wszystkich innych historiach i wydarzeniach bliskich sercu każdego wilka morskiego, spędzającego swoje życie przede wszystkim na morzu.