Szanty w Polsce

szanty w polsceSzanty to w skali naszego całego kraju, bardzo popularny rodzaj muzyki. Nie trzeba bawet wybierać się nad morze aby mieć możliwość zetknięcia się z tym rodzajem muzyki, bowiem praktycznie nad każdym jeziorem, na którym uprawiane jest, chociażby w najmniejszym wydaniu żeglarstwo, z całą pewnością zawsze znajdzie się klub żeglarski, gdzie zetkniemy się z szanty. Tak samo w takich miejscach można natknąć się na wszelkiego rodzaju puby oraz restauracje, gdzie systematycznie organizowane są wszelkiego rodzaju koncerty szanty, czy też zwyczajne spotkania miłośników szanty.

Trzeba tutaj powiedzieć, iż po prostu szanty to w Polsce już od lat 80-tych ubiegłego stulecia muzyka stosunkowo popularna, szczególnie zaś uprawiana we wszystkich ośrodkach sportów wodnych. Nawet na niewielkich zalewach i jeziorach, zawsze znajdzie się jakiś klub żeglarski, którego członkowie, to jednocześnie wielcy pasjonaci żeglarstwa oraz muzyki szanty, co jest przecież jedno z drugim dość ściśle powiązane. Obecnie, nawet coraz częściej w takich ośrodkach, stosunkowo odległych od morza, czy też nawet największych mazurskich jezior, organizowane są wszelkiego rodzaju festiwale szanty, które coraz częściej ściągają na swoje sceny, tych najbardziej utytułowanych wykonawców gatunku muzycznego, a przecież trzeba pamiętać, iż szanty ma swoich wielbicieli na terenie całego kraju.

Generalnie rzecz więc ujmując, obecnie, aby zapoznać się w jakimkolwiek stopniu z tym co prezentuje sobą gatunek szanty, wystarczy wybrać się nad większy zalew bądź jezioro, do któregokolwiek z okolicznych pubów, aby od razu trafić na miejsce, w którym spotykają się szanty maniacy. Jest to bardzo korzystne dla upowszechniania gatunku, bowiem dzięki temu, szanty mają szansę zaistnieć na terenie całego kraju, a to przecież niebywałe dla raczej regionalnego rodzaju muzyki, ściśle związanego z morzem.