Miejsca szantowe

 

miejsca szantoweWśród wielu miejsc w całym naszym kraju, gdzie możemy zetknąć się z muzyką szanty, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę całe wybrzeże Morza Bałtyckiego, co jest raczej zupełnie normalne, bowiem gdzież indziej można by znaleźć całe rzesze miłośników szant, jak nie w nadmorskich miastach portowych. Przede wszystkim trzeba tutaj wymienić lokale w Gdyni i Gdańsku, aczkolwiek także i w innych miastach z całą pewnością znajdziemy stosunkowo sporo różnorodnych miejsc, w których króluje muzyka szanty.

Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju tawerny stylizowane na modłę żeglarską którymi tego typu miasta są wręcz usiane, aczkolwiek musimy także wspomnieć o mazurach, gdzie mimo iż nie mam dostępu do morza, to jednak mamy ogromna ilość jezior, na których uprawiane jest żeglarstwo, co oczywiście wiąże się także ze śpiewaniem wszelkiego rodzaju odmian szanty zarówno w czasie żeglugi jak i przy wieczornym ognisku z akompaniamentem gitary. Generalnie rzecz biorąc w Polsce pojawia się coraz więcej typowych miejsc szantowych, a co za tym idzie, także i sam gatunek przez to staje się coraz bardziej popularny.

Możemy także zaobserwować dość wyraźny wzrost zainteresowania tego rodzaju muzyką w mediach masowych, bowiem coraz częściej w telewizji publicznej pojawiają się relację z wszelkiego rodzaju festiwali i przeglądów muzyki szanty, a co za tym idzie, staje się ona coraz bardziej popularna. Można nawet powiedzieć, iż pomału opuszcza swoją niszę, i staje się lubiana także wśród ludzi niezwiązanych z morzem, którym po prostu pieśni szanty wpadają w ucho. Jednym słowem muzyka szanty w ostatnich latach staje się coraz bardziej upowszechniona a co za tym idzie, także i twórcy tego gatunku muzycznego w naszym kraju staja się systematycznie coraz bardziej popularni i lubiani.