Festiwale szanty

 

festiwale szantyW czasie ostatnich lat, w naszym kraju, szczególnie zaś na wybrzeżu, organizowane są coraz popularniejsze festiwale muzyki szanty, na które ściągają liczni przedstawiciele tego gatunku muzycznego z całego kraju, jak również z innych, ościennych państw, głównie państw baseny Morza Bałtyckiego. Niektóre z naszych festiwali posiadają już dość wysoką rangę w krajach nadbałtyckich, toteż wiele zespołów szanty właśnie na takich festiwalach chce się pokazać, wypromować, a kto wie, może zdobyć jakieś cenne nagrody. Przede wszystkim jednak, najważniejsze jest to aby wziąć w takim festiwalu udział, oraz świetnie się bawić z ludźmi o tych samych upodobaniach muzycznych oraz wielkiej miłości do morza.

Wszelkiego rodzaju festiwale szanty, odbywają się w naszym kraju, praktycznie przez cały sezon letni, począwszy od czerwca, aż do października. Przede wszystkim są to festiwale szanty organizowane w nadmorskich miejscowościach, aczkolwiek zdarzają się także i festiwale organizowane w miejscowościach całkowicie odległych od morza, jak na przykład gliwicki festiwal „Nad Kanałem” organizowany rok rocznie w październiku. Trzeba tutaj podkreślić, iż na każdym z tych festiwali, możemy zetknąć się przede wszystkim z gwiazdami muzyki szanty, jednakże ich podstawowym zamiarem jest promowanie twórczości młodych wykonawców, którzy zwyciężając tego typu rywalizację, maja okazję wygrać występy na najważniejszych, najbardziej znanych koncertach i festiwalach szanty w Polsce.

Dzięki tego typu wydarzeniom, muzyka szanty staje się coraz bardziej popularna, tym bardziej, iż w większości przypadków festiwale szanty są całkowicie otwarte dla szerokiej publiczności, zaś wstęp jest z reguły całkowicie darmowy. Każdy więc może przyjść i posłuchać tej wyjątkowej muzyki, a kto wie, może właśnie w ten sposób szanty będą mogły pozyskiwać nowych twórców, wielbicieli, a nawet promotorów, jeśli ktoś z rynku muzycznego, akurat zjawi się na przeglądzie a których z wykonawców wpadnie mu w oko.